niedziela, 13 września 2015

ROK SZKOLNY 2015/16 BLOG DLA LEŚNYCH JEŻYKÓW

                                  Uprzejmie informuję, iż powstał nowy blog dla dzieci
                                                    Przedszkole nr 15 w Rybniku
                                                    "Leśne Jeżyki" 2015/16

                                              zapraszam więc na stronę

                                      http://przedszkolakip15.blogspot.com/

piątek, 21 sierpnia 2015

Asymilacja dziecka 3- letniego w przedszkolu

Jak pomóc dziecku dobrze rozpocząć przedszkolną przygodę.
 
Posłanie dziecka do przedszkola to dla wielu rodziców trudny moment. Po radości wynikającej z zobaczenia wyników rekrutacji, pojawiają się wątpliwości i niepokoje, związane z myśleniem o tym, jak maluch poradzi sobie w nowym miejscu, wśród nieznanych osób, z dala od czujnych oczu najbliższych. Aby ułatwić dziecku dobry start, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
 
ZANIM ROZPOCZNIE SIĘ ROK SZKOLNY...
 
1. Zadbaj o budowanie klimatu akceptacji i pozytywnego nastawienia do przedszkola. Najważniejszą sprawą, rzutującą znacząco na powodzenie procesu adaptacji jest nastawienie osób dorosłych. Maluszek słuchając rozmów rodziców dotyczących przedszkola buduje swój obraz tego miejsca oraz tego, jak sobie w nim poradzi. Sprzyjające adaptacji jest myślenie, że pójście do przedszkola to kolejny etap życia dziecka, w którym będzie ono mieć szansę rozwijać nie tylko swoje umiejętności społeczne oraz samodzielność, ale też pozna wiele ciekawych sposobów poznawania świata i spędzania czasu. To pozwala dziecku zmierzyć się z nowymi wyzwaniami z poczuciem dumy, że już jest przedszkolakiem. Wzmacnia w nim pozytywną energię i ciekawość, cechy będące motorem rozwoju dzieci. Z takim nastawieniem dużo łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu.
 
2. Oswajaj dziecko z przedszkolem. Można to robić na różne sposoby. Dzieci uwielbiają słuchać, jak to było gdy ich rodzice byli w dziećmi. Być może kiedyś chodzili do przedszkola i przeżywali tam różne przygody. Teraz można je sobie poprzypominać. Oczywiście opowiadamy tylko te historie, który były pozytywne, albo przynajmniej miały dobre zakończenie! Pomocne jest czytanie dziecku książeczek czy też oglądanie z nim bajek, których akcja toczy się w przedszkolu. Maluch dowiaduje się z nich w naturalny sposób, o obowiązujących tam różnych zwyczajach i zasadach. Potem można bawić się w przedszkole – wykorzystując do tego ulubione maskotki, lalki czy pojazdy. Dobrze jest wcześniej zapoznać dziecko z budynkiem, przedszkolnym placem zabaw, drogą do przedszkola. Bardzo dobrym pomysłem są Dni Otwarte, organizowane przez przedszkola. Pozwalają dziecku (i rodzicom) poznać budynek od środka, obejrzeć sale ( z mnóstwem zabawek), łazienki, szatnie. No i zaznajomić się z Paniami.
 
3. Wdrażaj do samoobsługi. Pierwszy rok pobytu w przedszkolu jest czasem na doskonalenie umiejętności samoobsługowych, jednak ich nauka powinna być wcześniej wprowadzona w domu. Dobrze gdy przedszkolak je samodzielnie, umie posługiwać się łyżką i widelcem, potrafi umyć rączki, korzystać z toalety, czy też porządkować zabawki. Ma to znaczenie nie tylko dla organizacji przedszkola, ale przede wszystkim dla samego dziecka. W okresie około 3 roku życia zaczyna ujawniać się potrzeba „bycia takim jak inni”, i takie dopasowanie się do grupy pod względem radzenia sobie z czynnościami samoobsługowymi, ułatwia proces adaptacji.
 
4. Organizuj kontakty z innymi dziećmi. Przebywanie w grupie, dla wielu trzylatków jest nowym doświadczeniem, wymagającym umiejętności przystosowania się do gwaru, hałasu, szybko zmieniających się sytuacji oraz obowiązujących reguł, często nieco odmiennych od tych istniejących w domu. Łatwiej jest zaakceptować je dzieciom, które wcześniej miały okazję ćwiczyć takie zachowania jak zapoznawanie się, dzielenie się zabawkami, czekanie na swoją kolej, współdziałanie w zabawie. Dlatego warto zadbać, aby kontaktów z innymi dziećmi było jak najwięcej – można zapraszać do domu dzieci znajomych czy sąsiadów oraz rewanżować się rewizytą, regularnie odwiedzać z dziećmi place i sale zabaw.
 
5. Zorganizuj dzień w sposób zbliżony do planu przedszkola. W każdym przedszkolu porządek dnia jest ściśle określony: stałe pory posiłków, czas na zabawę, spacer, odpoczynek po obiedzie (leżakowanie lub słuchanie bajek). Łatwiej będzie do tego przyzwyczaić się dziecku, które w domu ma podobnie zorganizowany dzień.
 
6. Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do rozłąki. Rozstania z rodzicami łatwiej akceptują dzieci, które mają w tym zakresie pewien trening. Rozumieją, że zniknięcie rodzica z pola widzenia nie jest na zawsze, a zabawa pod opieką babci czy cioci też sprawia frajdę.
 
A GDY NADEJDZIE TEN PIERWSZY DZIEŃ....
 
  • Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, dobrym humorze. Staraj się nie okazywać dziecku swojego niepokoju. - Pozwól na zabranie ulubionej maskotki dla poczucia bezpieczeństwa, jeśli tego potrzebuje.
  • Przypomnij maluchowi, kiedy po niego przyjdziesz (określ czas w sposób konkretny, zrozumiały np. po obiedzie, po podwieczorku ). - Od pierwszego dnia przyzwyczajaj do rytuału pożegnania, nie przeciągaj rozstania ( np. przebranie się – uścisk – całusek i przekazanie nauczycielce).
  • Jeżeli rozstania są trudne, lepiej przez pierwsze dni zaangażować tatę w odprowadzanie dziecka. Mężczyźni częściej mają bardziej zadaniowe, a mniej emocjonalne podejście do radzenia sobie w takich sytuacjach.
  • Przy odbieraniu malucha z przedszkola możesz, w nagrodę za dzielność, podarować mu jakiś malutki prezent.
 
I W TRAKCIE NASTĘPNYCH TYGODNI...
 
  • Jeśli to możliwe, nie zostawiaj dziecka od pierwszych dni na cały dzień w przedszkolu. Zarezerwuj swój czas, po powrocie dziecka do domu, tylko dla niego. Po to by się poprzytulać, posłuchać opowieści jak spędziło dzień, trochę się z nim pobawić. Sprawy domowe mogą chwilę poczekać. Unikaj nadmiernego wypytywania o szczegóły, zwłaszcza w sposób sugerujący trudności („płakałeś?; tęskniłeś za mamusią?; nie byłeś głodny?”).
  • Bardzo ważna jest również dobra współpraca między rodzicami a nauczycielkami, oparta na wzajemnym zaufaniu. Dziecko łatwiej zaakceptuje swoja nową Panią, gdy widzi rodzica w dobrej, otwartej relacji z nią. Sprzyja to również wymianie informacji dotyczących dziecka, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość lepszego rozeznania jego potrzeb czy też skuteczniejszego reagowania w sytuacjach trudnych. A to także ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przedszkolaka w nowej grupie.
 
A POTEM NIE WIADOMO KIEDY MINĄ KOLEJNE MIESIĄCE...
 
Wtedy niepokoje związane z adaptacją do przedszkola ustąpią miejsca innym, przyjemniejszym odczuciom, których ciągle dostarczają rodzicom ich pociechy. Opracowała : mgr Agnieszka Kalbarczyk-Wanot (Artykuł pochodzi ze strony www.ppptychy.pl )

wtorek, 18 sierpnia 2015

Wyprawka malucha


1.      Woreczek na obuwie
2.      Wygodne buty
3.      Ubranka na zmianę ( w przypadku pomoczenia się)
4.      Malutkie ręczniki z uszkiem, podpisane imieniem i nazwiskiem
5.      Chusteczki higieniczne
6.      Śniadaniówka
7.      W zależności od decyzji rodziców, którą podejmiemy na zebraniu ( czy dzieci będą myły ząbki czy nie): szczoteczka, pasta i kubek do zębów.

 
ŚNIADANKO – INFORMACJA
·         Na śniadanko przynosimy zdrowe kanapki, najlepiej gdy będą umieszczone w śniadaniówce - chcemy w ten sposób promować zdrową żywność (prosimy nie przynosić batonów typu kinder kanapka). Herbatka jest na miejscu.

·         Ze względów bezpieczeństwa prosimy aby dzieci nie przynosiły do przedszkola gum do żucia.

·         Cukierki dzieci mogą przynieść tylko w sytuacji gdy mają urodziny.

NOWY ROK SZKOLNY 2015/16

NOWY ROK SZKOLNY 2015/16
LEŚNE JEŻYKI
 
I. Jestem sobie jeżyk mały. ,  
Chcę, by dzieci mnie poznały.  
Chociaż igły mam na grzbiecie, 
kłuć nie muszę nimi przecież.          
Ref.: Z jeżem wszyscy maszerują
tupu-tupu, tup, tup, tupu-tupu, tup 
 i wesoło przytupują
– tupu-tupu, tup, tup,  tupu-tupu, tup.
 II. Tuptam tup, tup, idąc lasem,
odpoczywam sobie czasem.
Chętnie słucham śpiewu ptaków 
i piosenki przedszkolaków.
III. Kiedy boję się troszeczkę
wtedy zwijam się w kuleczkę
i wystawiam igły swoje,
 bo nikogo się nie boję.

niedziela, 21 czerwca 2015

Uwaga, na tą roślinę - parzy a rany trudno się goją






POPARZYŁ DZIECKO W LESIE SZUKAJCIE GO!
Chodzi o barszcz Sosnowskiego BARDZO NIEBEZPIECZNĄ ROŚLINĘ, która podobnie jak pokrzywa aplikuje swoją truciznę przez skó...rę, ale wywołuje ona pęcherze i rany jak prawdziwe poparzenie wrzątkiem. Rany goją się trudno i odnawiają po wystawieniu na słońce nawet przez kilka lat. Dziewczynka która została oparzona tej wiosny w rezerwacie Las Sobieskiego (Warszawa) trafiła do szpitala.Teraz będzie miała przykrość nie tylko na resztę tych wakacji, ale i w następne. Barszcz jest obecny w całej Polsce, został przywleczony z Kaukazu w latach 50 w ramach koszmarnie głupiego pomysłu komunistycznych władz, które próbowały go wprowadzić do uprawy.
W 2013 r. barszcz został zaobserwowany i usunięty z okolic kanałku Wawerskiego w Warszawie (dzielnica Wesoła). Dzisiaj jadę go szukać w okolicy głównej alei rezerwatu Las Sobieskiego, tam gdzie bawiły się dzieci z których jedno jest poparzone.
BARSZCZ ŁATWO ZOBACZYĆ BO JEST DUŻY - od 1,5m do 4m wysokości i ma wielkie liście. Nie biegajcie w gąszcze bez długich spodni!. Rozejrzyjcie się dokładnie zanim rozbierzecie dzieci NAD RZEKAMI I JEZIORAMI! Jeżeli zobaczycie roślinę taką jak na zdjęciu nie próbujcie usuwać jej sami. Dzwońcie do EKOPATROLU STRAŻY MIEJSKIEJ tel. 986. Zabezpieczą miejsce taśmą ostrzegawczą, potem przyjedzie specjalna ekipa strażaków.
UDOSTĘPNIAJCIE - BARSZCZ TRZEBA ZNISZCZYĆ ZANIM WYDA NASIONA!

sobota, 20 czerwca 2015

Ostrzeżenia przed porwaniami dzieci - Cypr

Drodzy rodzice czas wakacji to czas odpoczynku ale także i wzmożonej uwagi na dzieci.
Przed chwilą otrzymałam prywatną wiadomość z którą chcę się z wami podzielić. Kto się wybiera w te strony proszę przeczytajcie i uważajcie
http://www.fakt.pl/wydarzenia/gang-rumunow-porywa-dzieci-na-cyprze,artykuly,553448.html

piątek, 19 czerwca 2015

Dziękuję

Drodzy Rodzice
Serdecznie dziękuję wam za pamięć. Dziękuję za odwiedziny, które sprawiły mi ogromną radość. Tak radosnej niespodzianki jeszcze nie miałam. Dziękuję również za upominek a przede wszystkim za to, że jesteście.

 

środa, 17 czerwca 2015

Wakacje - pamiętaj o bezpieczeństwie

 Już niedługo wakacje dlatego pamiętajmy drodzy rodzice o  zasadach bezpieczeństwa. Mówmy o nich stale także naszym pociechom:
 
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
1. Wakacje w górach
  • Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
  • Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
  • Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
  • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
  • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
  • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
  • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
  • Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.
  • 2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką
  •  
  • Zasady bezpiecznej kąpieli
    • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
    • Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.
    • Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
    • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
    • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
    • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
    • Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
    • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
    • Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
    • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
    • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
    • Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
    • Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
    • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
    • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

     
    Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
                                         
  • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
  • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
  • Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
  • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.3. Aktywne wakacje
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze


  • Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
  • W czasie jazdy używaj kasku.
  • Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
  • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
  • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
  • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
  • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
  • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
  • Nigdy nie ścinaj zakrętów.
  • W czasie jazdy zawsze uważaj!
 

  • Na podwórku
                                  
  • Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
  • Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
  • Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.
4. Wakacje w domu

                                  
Zabawa
  • Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
  • Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
    2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
    3) ogień – możesz spowodować pożar,
    4) woda – możesz zalać mieszkanie,
    5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
    6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.
Obcy puka do Twoich drzwi
  • Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
  • Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
  •                                                 Znalezione obrazy dla zapytania obcy niebezpieczny foto
WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
 





WIERSZYK DLA DZIECI,
(dzięki niemu dzieci szybciej zapamiętają nr. alarmowe)
 
Znam już na pamięć nr alarmowe
gdy zajdzie potrzeba - w głowie są gotowe
997- tu policję się wzywa
998- straż pożarna przybywa
999- ważne życie i zdrowie
jedzie na sygnale szybkie pogotowie
W razie zagrożenia korzystam z nich śmiało -lecz nigdy dla zabawy - gdy nic się nie stało
997-policja pędzi już
998- strażacy tuż tuż
999- karetka do nas jedzie
Poradzę sobie teraz  w największej nawet biedzie

                                               



Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą. http://strefamlodych.pl/badz-bezpieczny-w-czasie-wakacji/
 

Edukacyjne gry dla dzieci

Serdecznie zapraszam na stronę - kliknij :)
http://ekodzieciaki.mos.gov.pl/ekogry
http://grydladzieci.edu.pl/
http://kiddoland.pl/gry-krecika-koptusia/puzzelkowe-zwierzaki
 Miś Buliba

czwartek, 11 czerwca 2015

Jazda na rowerze- program Akademia Zdrowego Przedszkola

.
W dniu 11.06.15  w ramach projektu Akademia Zdrowego Przedszkolaka uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Bezpieczeństwo na rowerze” .  W tym dniu nauczyliśmy  się podstawowych zasad bezpiecznej jazdy na rowerze a także zdobyliśmy wiedzę na temat co każdy rower posiadać powinien. Ponadto słuchaliśmy bajki, rozwiązywaliśmy zagadki oraz kolorowaliśmy znak drogowy pt. „Droga dla rowerów” Co więcej dzięki życzliwości rodziców Paulinki mieliśmy okazję przyjrzeć się  rowerowi z bliska a także  określić jakie elementy  posiada każdy rower.











środa, 10 czerwca 2015

Bezpieczeństwo obcy niebepieczny - Akademia zdrowego przedszkolaka -projekt

 
W dniu 09.06.15 nasze  przedszkole w ramach Akademi Zdrowego Przedszkolaka uczestniczyło w zajęciach pt. Zachowuję się bezpiecznie w kontaktach z nieznajomymi”. Dzięki tym zajęciom  dzieci  poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zachowania się względem osób obcych.
Ponadto miały możliwosć odegrania scenek a także  dyskusji na temat bezpieczeństwa. Realizacji tego celu służyła  „Bajka o siedmu kozlątkach”a także wysłuchanie rymowanki oraz kolorowanka.  
Drodzy rodzice zachęcam was do zobaczenie krótkiego filmu - jak łatwo można porwać wasze dziecko. Film daje do myślenia. Zachęcam również do częstych rozmów z dziećmi na ten temat
Zachęcam także do przeczytania artykułu na ten temat http://www.fajnyludzik.blogspot.com/2014/07/zagrozenia-w-otoczeniu-dziecka.html
 
 





 

 




 

 

Spotkanie z poetką p. Reginą Sobik 08.06.15





 


W parku linowym 10.06.15